| Darlly | PP2002 |
|---|---|
| Unicel | Sundance |
| Pleatco | PPS750 |
| Magnum | SU80-MC |
| Top | 12cm Hole |
|---|---|
| Bottom | 12cm Hole |
| Length | 13cm |
| Diameter | 20cm |
| Media Area (Sq Ft) | 85 |
|---|---|
| How Many Filters In A Carton? | 8 |
| Hot Tubs | Armstark, Sundance Spas |
This is a replacement for the Sundance Spas Micro Clean filter cartridge and is used in conjunction with the C-8380 75 sq ft pleated filter cartridge - SC722 this micro clean filter cartridge is disposable (cannot be cleaned) and must be replaced every3-4 months to ensure proper spa filtration and equipment operation.
Sundance Spas Part No. 6540-502 use with 6540-501
To understand our pricing/discount structure please click here to learn more.