| Top | 9cm Female Thread (FPT) |
|---|---|
| Bottom | 6.5cm Open Hole |
| Length | 24.5cm |
| Diameter | 19cm |
| Sq Ft | 55 |
| How Many Filters In A Carton? | 4 |
| Pool Filter Manufacturer | Harmsco |
| Pool Filter Model Number | TC/55, TFC55 |
| Darlly EU | PC171 |
|---|---|
| Darlly | 71009 |
| Pleatco | PH55 |
| Unicel | C-7655 |
| Filbur | FC-6105 |
Harmsco TC/55 POOL FILTER CARTRIDGE (#PC171)
Darlly replacement pool filter cartridges are built for high powered propulsion flow and crystal clear, clean water filtration providing pool owners with the peace of mind to relax and focus on enjoying their pool.
| Top | 9cm Female Thread (FPT) |
|---|---|
| Bottom | 6.5cm Open Hole |
| Darlly | 71009 |
| Length | 24.5cm |
| Diameter | 19cm |
| Pleatco | PH55 |
| Unicel | C-7655 |
| How Many Filters In A Carton? | 4 |
| Media Area (Sq Ft) | 55 |
To understand our pricing/discount structure please click here to learn more.